Hikayemiz

Nesiller boyu zeytine değmiş ellerimiz…

1799-1816 yılları arasında Kemer-Edremit Mülki Amirliği görevini de yürüten büyük dedem Müritoğlu Hacı Ali Ağa’dan başlıyor zeytin yetiştiriciliği ve zeytinyağı üretim hikayemiz.

Ve annem Sanihat Ayşe Aktan’ın babası Haydar Doğrul’un 1939’da kurduğu DOĞRUL markası ile devam ediyor 1958 yılında ani vefatına kadar.

Zeytin bahçelerimizde dolaşırken “Bu ağaçları hangisi dikti, hangisi bu topraklarda benim gibi dolaştı?” sorusunu sormadan edemiyorum kendime ve  hepsini minnetle anıyorum…

Hep içimde olan topraklarımıza geri dönme ve zeytinyağ üretme isteğim yıllar sonra kızımın “Neden biz yapmıyoruz” demesiyle yeniden canlandı.

Bir zamanlar “Kadınların yapamayacağı bir iş olarak” görülmesi nedeniyle yarım kalan hikayemizi 61 yıl sonra yeniden başlatmak için   “KADIN İSTERSE HERŞEYİ YAPAR” diyerek çıktım yola…

Baştan başladım öğrenmeye, eğitim almaya. Öğrendikçe daha çok sevdim “Ölmez Ağacı”.

Çiftçi kayıt sistemine kayıt oldum ve topraklarımızla yeniden buluştum.

Nihayet ait olduğum yerdeyim. Tüm kalbimle hissediyorum bunu. Oğlumun, kızımın, eşimin ve sevdiklerimin desteği, gülümseten tesadüfler, geçmişin hikayeleri, bilgilerini paylaşmaktan çekinmeyen yeni dostlar, sırtımı yaslayabileceğim yol arkadaşları sardı dört bir yanımı. Yalnız değilim bu yolda…

Ve DOĞRUL artık bir KADIN GİRİŞİMCİ markası.

Özlem Aktan YAKIN

Doğrul’un anlamı

Markamız için isim seçerken tereddüt yaşamadık çünkü Doğrul hem geçmişimiz hem de kelime anlamı bizim için çok özel. Doğrul, efsanelerde ve çeşitli mitolojilerde Kaf dağının ardında Bilgi Ağacı’nın dalları arasında yaşadığına, her şeyi bildiğine inanılan ve ölümünden sonra küllerinden tekrar ve tekrar doğduğu söylenen Zümrüdü Anka kuşunun Türk mitolojisinde geçen adlarından biri.

İyilik sever bir doğası olduğuna ve kanatlarının bir dokunuşunun her türlü hastalık ve yarayı tedavi edeceğine inanılan Doğrul kuşu ile zeytin arasında da insanlara şifa verme ve ölümsüzlük anlamlarında tam bir benzerlik bulduk.

Bir efsanede tüm kuşların Doğrul kuşunu bulmak için çıktıkları çetin yolda Kaf dağına varmak için yedi dipsiz vadiyi aşmaları gerektiği anlatılır. HIRS, KISKANÇLIK, BENCİLLİK gibi isimleri olan bu zorlu vadilerden geçmeyi başaran kuşların her biri Doğrul kuşu olur sonunda. Aslında bu kendini bulma yolculuğudur…

Felsefemiz

Edremit körfezinin eşsiz deniz havası ve oksijen deposu Kazdağları eteklerinde Edremit-Havran bölgesinde, asırlık ağaçlarımızın bulunduğu bahçelerimizde, Edremit cinsi zeytinlerimizi, sağlığı birincil önceliğe koyan doğal tarım yöntemleri kullanarak kendimiz yetiştiriyoruz.

Zeytinlerimiz henüz yeşilken zedelemeden,  dal sarsıcılar kullanarak erken hasat ediyor,  bekletmeden ve herhangi bir kimyasal kullanmadan 2 fazlı (Ekolojik) kontinü sistem modern tesislerde soğuk sıkım prensiplerine dikkat ederek sıkıyoruz.

Bu sayede yüksek polifenollü, antioksidanları ve vitaminleri ile tam olarak bir sağlık deposu olarak size sunuyoruz.

Filtreleme işlemi yapmadan yağımızı tanklarımızda dinlendiriyor , geleneksel çökertme yöntemi uyguluyoruz.

Sadece bizim kontrolümüzde olan bahçelerin zeytinlerini kullanarak sınırlı miktarda butik üretim yapıyor ve özellikleri farklı her bir zeytinyağımıza sevgiyle isimler veriyoruz. 

Zeytinyağlarımızı depomuzda, paslanmaz krom tanklarımızda maksimum 18C-20C aralığında muhafaza ediyor, sipariş üzerine dolum yapıyoruz. Kimyasal analizleri uluslararası akredite AYTB Özel Gıda Kontrol Laboratuvarında ve Edremit Ticaret Borsası (ETB) Zeytinyağı Analiz Laboratuvarında yaptırıyor ve Web sayfamıza ekleyerek kontrol etmenizi sağlıyoruz.

Nitelikli ve kusursuz zeytinyağı üretebilmek için var gücümüzle çabalıyoruz.

1939